SİYASİ PARTİLERDEN BAĞIMSIZ OLARAK, KURD’LER ARASI DAYANIŞMA

0

Daha önceleri, paylaşım yazılarımda birçok kez Kurd’ler arası dayanışma gereksinimine ve önemine değinmiştim. Bu çerçevede bazı çalışmalar var ise de, halen dayanışma alanında yapılması gereken çok iş var. Hem Kurdistan’ın dört parçasında hem de sürgünde yaşamakta olan Kurd’ler arası dayanışmayı geliştirememişiz.

Siyasi çevreler de olaylara kendi ideoloji’leri ve beklentileri çerçevesinde bakmayı aşamadılar. Durum bu şekilde süregelmiş. Demektir ki iş başa düşüyor. Soydaşlarımızdan ricam, dayanışma konusuna Ulusal düzeyde bakılmasıdır.
Kurdistan’da işgal güçleri devletlerin Halkımız üzerinde oluşturmuş oldukları baskı ve zulüm nedeniyle, insanlarımız çok zor koşullar altında yaşamak zorunda kalmışlar. Yaşam koşullarının zorluklarından ötürü insanlarımız sağlıklı düşünemiyorlar bile.

Ülkede, yani Kurdistan’ın her parçasında yaşıyor olan soydaşlarımız, siyasi partilerden bağımsız olarak biribirleriyle dayanışma içinde olmalıdırlar. Hangi siyasi harekete bağlı olursak olalım. Hangi ruhani inanca ait olursak olalım. Kurdistan’ın hangi bölgesinden olursak olalım. Biribirimizle dayanışma ilişkilerini geliştirelim. Yol göstericiliğe ihtiyacı olana sorumluluk anlayışıyla destek olmaya koşalım.

Özellikle diyasporada – sürgünde- yaşıyor olan soydaşlarımızın yerleşmeye, iş bulmaya çalışırken desteğe ihtiyaçları oluyor. Ev, iş, sağlık, eğitim gibi temel gereksinimler için bile organize olmamızı, şartlar gerektiriyor.
Bazı iş gruplarının organizeleri var, sürgün Kurd’leri arasında.
Böylesi çalışmaların geliştirilmesi şart’tır. İnsanlarımıza, yaşıyor oldukları ülkelerde haklarını edinmeleri ve temel gereksinimleri için destek sunmak amacıyla birimler oluşturabilinir. Bu amaçlara hizmet çağrımızı rica ile tekrarlıyoruz.

 

 

11-05-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin

431total visits,1visits today