KURDİSTAN İŞGALİ VE KURDİSTAN BİRLEŞİK DEVLETLERİNİ İNŞAA ETMENİN ALTYAPISI

0

1923 yılında İsviçre’nin Lozan şehrinde Türkiye, Suriye, Irak gibi devlet’ler resmi statü kazandı. Aynı statü ile Osmanlı’nın ortak bir devleti olan Kurdistan, Dünya haritasından silindi. Doğu Kurdistan ise sürekli direnişlerle 1946 yılında Mahabad Kurd Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği ile işbirliği çerçevesinde resmileşmek amacıyla önemli çalışmalara başladı. Yoğun çalışmalar sonucu Kurdistan’ın devletleşmesi için Hükümet kuruldu. İngiliz’lerin baskısıyla Sovyet Rusya’sı İran Şahı ile anlaşarak Kurd Hükümetine kalleşçe sırtını döndü. Cumhurbaşkanı büyük lider Kadî Mihemed ve Kabine’si Mahabad şehrinin çarçıra meydanında idam ile şehit oldular. Sovyet sosyalizmine saygı duyan soydaşlarımın kulakları çınlasın.

İran, Osmanlı toprakları dahilinde değildi. Ancak İran’da dahil Türkiye, Irak ve Suriye’de vatansız duruma düşürülen Kurd Halkı, 1923 Lozan antlaşmasıyla tanınan azınlık haklarından yararlandırılmadılar. Müslüman olduklarını iddia eden bu faşist devletler Rum, Ermeni ve Yahudi İnancı’nın mensuplarının azınlık haklarından yararlanmalarına yasal düzenleme yaparak kısmen de olsa haklarını tanıdılar. Kurd kimliğini yok saydılar ve Kurd Halkına yönelik ise sistemli olarak soykırım uyguladılar. Halkımızın siyasi temsilcileri başta olmak üzere hepimiz bu dört faşist işgal devletleri çatısı altında yaşamak amacıyla olağanüstü uğraştık. Türkiye’de başta olmak üzere İran, Irak ve Suriye devletlerinin sınırları içerisinde kalmış olan parçalarda Bağımsız Devlet çabaları oldu ama her dört parça’nın birlikte Birleşik Devlet çabası olmadı. Bu hususları ve nedenlerini tarih uzmanlarımız yazmalıdırlar.

Önemli olan başlatmış olduğumuz Yekîtîya Dewletên Kurdîstan projesine yoğunlaşmamızdır. Halkımız için gerekli olan budur. Bu proje illa ki başarılacaktır. Kurdistan’da Kurd hanımlarının üstün yetenekleriyle ördükleri Nakış, Kilim ve benzeri eserler gibi, komitemiz de ince, ince ve kararlılıkla devletimizin altyapısını oluşturuyor.
Yurtsever(Kurdçü) soydaşlarımızın ilgiyle soru yağmurlarına teşekkür ediyoruz.

Hükümetimizin web sitesiyle birlikte çalışmaları yürütme sekretaryasının oluşturulması da netleşiyor.
Bilinmesini istediğimiz en önemli husus, çalışmalarımıza Kurdistan’ın hiçbir siyasi parti veya grubu siyasi kimlikleriyle katılamayacaklardır. Çalışmalarımıza katılımlar, soydaşlarımızın Kurdçü kimlikleriyle oluyor. Elbette çalışma arkadaşlarımız her yönüyle-HER YÖNÜYLE- bu kutsal hizmet için gerekli karakter ve birikime sahiptirler.
Pür u Pak Kurdistani arkadaşlarımızın kararlılıkları Kurdistan ve Kurd Halkı içindir.
Halkımızın gurur duyacağı çalışmalar yürüten komite üyesi Kurdçü soydaşlarımızın hedefi Kurdistan Birleşik Devletlerinin resmileşmesidir.

Silav u rêz ên kurdayetî.

24-04-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin

474total visits,3visits today