DENEYİMLERDEN OLUŞAN BİLGİ BİRİKİMİ İLE KURDİSTAN BİRLEŞİK DEVLETLERİ

0

Kürd Halkının temsilcileri Osmanlı’larla ortaklık antlaşmasını imzalayıp birlikte hareket etmeye başladıkları beş yüz yıllık süreçte Kürd Halkı, Osmanlı’ların yobaz oyunlarına maruz kaldı. Osmanlı yönetimi sürekli olarak Kürd’leri biribirine karşı savaştırıp zayıflatarak kontrol altında tutmayı hedefledi.

1923 tarihinde Cumhuriyet Türkiye’si Kürd-Türk koalisyon devleti anlaşması çerçevesinde kurulduysa da Mustafa Kemal ve yandaşları Kürd Halkını sırtından bıçakladılar. Kalleşçe Kürd Halkının haklarını yok saymanın ötesinde “Kürd diye bir Halk yoktur” diye Dünya’nın hiçbir yerinde görülmemiş faşist ve barbar kararı Türkiye devletinin temel politikası olarak resmileştirdiler. Bununla da yetinmeyip Dünya’nın en çirkin zulmünü dayatıp Kürd halkına yönelik sistemli soykırım uyguladılar. Türk’lük adına Kürd Halkına yönelik kalleşlik, barbarlık, zulüm ve soykırım uygulamasına karşılık, Kürd Halkı kahramanca direndi.
1923 yılından bugüne Kürd Halkının kurtuluş mücadelesi süre geldi. Başarılı olunamadıysa, mücadelenin yöntemini değiştirmek şarttır.

Zorla dört buçuk parçaya bölünmüş olan Kurdistan’ımızda kurtuluş mücadelesi farklı yöntemlerle devam ediyor ise de, her mücadele hareketi bir şekilde, Kurdistan’ı işgal etmiş olan barbarlar ile bağları vardır. Her hareketin böylesi ilişki bağları için kendileri açısından haklı nedenleri vardır. Bu ilişkileri, bağları, nedenlerinin doğruluğunu veya yanlışlığını tartışmayacağım. Ancak bu yöntemlerin Kürd Halkının kurtuluşunu sağlamadığını ve sağlamayacağını da kabul etmek zorundayız. Bununla birlikte kurtuluş hedefine ulaşmak için yeni yöntemlere yönelmek zorundayız.

Biz, kendi araştırma çalışmalarımızın sonucunda Kurdistan Birleşik Devletlerinin resmileşmesini tek çıkar yol arak tespit ettik. Araştırmalarımızı yürütürken böylesi bir proje varlığına bazı Kürd siyasi hareketlerinin karşı çıktıklarını, bazılarının da Kurdistan’ın her bir parçasında, o parçayı işgal etmiş olan devlet’e bağlı yapılanmayı oluşmayı hedeflediklerini gördük. Ayrıca Kurdistan’ın önemli bir bölümünde var olan siyasi hareketlerin ve Kurdistan’ın her parçasında Kurdistan Birleşik Devletinin resmileşmesinin tek çare olduğuna inanan Kürdçü siyasi hareket, grup ve şahsiyetlerin olduğunu gördük. Siyasi hareket, grup ve şahsiyetlerin görüş ve endişelerini de çok iyi değerlendirdik.
Açık olan, kabul edilmesi gereken gerçek var ve başarısızlığın kaynağıdır. Siyasi hareketlerimizin hepsi, Kurdistan’ın kutsal topraklarını işgal etmiş olan güçlerin(devletlerin) bir tanesiyle, bazılarının ise birden fazla işgal gücü ile bağımlı ilişkileri nedeniyle kontrol altındadırlar. Biribirleriyle çok olumsuz ilişkileri bilinen Türkiye, İran, Irak ve Suriye devletleri, konu Kurd u Kurdistan’ın hak ve hukuku olunca, hepsi leş kargaları gibi bir araya geliyorlar, müşterek hareket ediyorlar. Son yüz yıldır olaylar bu çerçevede gelişiyor.

Öncelikle, Kurdistan’ın Kutsal topraklarını işgal etmiş olan Kürd düşmanı faşist ve barbar devletlerin dışında güçlü yandaş ve ortak güçlerle anlaşmalar yapacağız. Belki bu anlaşmalar yapılmış bile. Bunları biz ve çalışma arkadaşlarımızın bilmesi yeterlidir. Bu çerçevede yapılması gereken çok iş var.
Zorluklarımız da olacaktır. Ancak Kurdistan Birleşik Devletleri resmileşecektir.

Kurdistan Halkı Bağımsız Devlet ve kendi bayrakları altında onurla, huzur, güvenlik, refah ve barış içinde yaşayacaklardır. Hiçbir güç bu başarıyı engelleyemeyecektir. Hükümet kurma kararı bu amaca hizmettir. Mevcut siyasi hareketlerimizin durumlarını çok iyi biliyoruz. Önlerindeki tuzak ve engelleri de yerle bir ederek, Kürd düşmanlarını da kendi karanlıklarına gömeceğiz.
Kurdistan’ın tüm siyasi hareketleri bizimdir. Kurdistan Birleşik Devletleri projesine ve izahatlarımıza evet diyen siyasi hareketler, grup ve şahsiyetler, Kurdistan Birleşik Devletleri çalışmalarına katılabilirler. Çalışmalarımız hakkında “unitedstatesofkurdistangov.com” sitesinde Halkımızı bilgilendireceğiz. Sitemize, yekîtîyadewletênkurdistangov.com veya uskgov.com olarakta giriş yapabilirsiniz.

Hükümetimiz sitesine giriş yapacağınızda, Kürdçe ve İngilizce olarak “hazırlık çalışmaları sürecindeyiz” yazısını göreceksiniz. Hükümetimiz ve internet site Kurdistan tarihinde bir ilktir. Sitenin giriş sayfasında soylu Kürd Halkının beklentilerine yanıt olabilecek görüntü ve sözlü söylem hazırlanıyor. Hazırlık komitesi çalışma grubu üyeleri saygıdeğer arkadaşlarımızın özveri ve fedakar çalışmalarının oluşturacağı sonuç, onurlu her Kürd bireyini coşkuyla gururlandıracaktır.

Hükümetimiz resmiyet kazandıktan sonra Kurdistan siyasi hareketlerinin durumu şimdiki durumdan çok daha fazla iyi olacak. Hepsinin önü açılacak. Hepsi bir tek çatı altında birleşecekler. Kurdistan’ın tek Devleti, tek Hükümeti olacak. Tüm kurumlar, en başta Kurdistan Birleşik Devletleri ordusu, Kurdistan Birleşik Devletlerine bağlı olacak. Hükümetimiz bu amaca hizmet edecek.
Her Kürd bireyinin bu projeye inanmasını ve başarının mutlak olduğuna inanması bile bu amaca hizmettir.

Proje çok açık ve nettir. Hedef çok açık ve nettir. Çalışmalarımızla ilgili çok sorular alıyoruz. Anlamsız ve gereksiz soruları yanıtlamıyoruz.
Örneğin: bu çalışmaların içerisinde var olan isimler soruluyor. O parti, bu parti ne diyor, merkeziniz nerede, gibi anlamsız sorularla zaman ve emeklerinizi israf etmeyin. Bu site’de, yapılıyor olan çalışmalarla ilgili paylaşımlarla sınırlı bilgi paylaşıldı. Çalışma yöntemlerimiz ve çalışmalarımız hakkında, Hükümet sitesinde daha kapsamlı bilgiler paylaşacağız. Devletimizin resmiyet kazanması için Birleşmiş Milletler Kurumuna yapılacak müracaattan sonra, Hükümet site’si faaliyetler hakkında günlük paylaşımlar da bulunacak.
Bir soydaşımız, “kime güvenerek Hükümet kuruyorsunuz?” diye sormuş. “sana güveniyoruz” dersek yeterli mi?

Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümetini kurma çalışmalarını yürütme komitesi üyeleriyle görüşen soydaşlarımız, çalışmalarımızla ilgili sorularını ve isteklerini “kurdistan@uskgov.com” email adresine de yollayabilirsiniz.
Komite üyeleriyle istişare sonucu gerekli paylaşım.
Kurd u Kurdîstanî coşkuyla silav u rêz.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin

20-04-2018

664total visits,1visits today