KÜRD HALKININ SOYLU TARİHİ, KÜRD HALKININ GELECEĞİDİR. SAHİP ÇIKALIM

0

Kürd siyasi kurum ve kuruluşlarıyla, yöneticileriyle politik düzensizliği, dağınıklığı ve verimsizliği aşmaları gerekiyor.
Gerek siyasi partiler gerekse kültürel çalışmalar yapmayı taahhüt edenler kendilerini korumaya yönelik çalışmalarla sınırlı davranmaya özen gösteriyorlar.
Az olsun, küçük olsun ama bizim olsun gibi ucuz hesap anlayışının aşılması şattır. Az olsun, küçük olsun ama bizim olsun muhasebesinin tutumunu sürdürenler öncelikle kendilerini çirkefleştirdiklerini bilmelidir.

Kürd’lük adına Avrupa ülkelerinde kendilerine yer edinmiş birçok siyasi çevreler bir türlü bireysel edinimlerle uğraşmayı aşamıyorlar. Kendilerini çok dar ve ucuz çıkar hesaplarına hizmetin esiri yapmışlar. Böylece kendilerini verimsizleştirdikleri gibi verimli olabilecek değerli insanlarımızı da kendilerine bağlayıp verimsizleştiriyorlar.
Böylesi tutum çirkeflik gibi laçkalaşmayı ve verimsizliği kabul edilir alışkanlık haline getirmiş.
Bu çevreler kendini beğenmişlik kibirliğinden, ucuz hesap arayışlarından ve verimsizlikten kurtarmaları şarttır.

Özellikle Avrupa, ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde yaşıyor olan Kurdîstan’ın değerli insanları kurumlaşarak dil, kültür, tarih alanında bilgilenmeyi sağlamalıdırlar.
Böylece sosyal ilişkilerinizi de seviyeli olarak geliştirebilirsiniz. Ticari ilişkilerin faaliyetleri de müşterekleştirilerek geliştirilmelidir. Aranızda var olan farklılıkları konuşup tartışarak aşmayı ve müşterek konularda anlaşmayı öğrenmeli ve alışkanlık haline getirmelisiniz.
Aile büyüklerimize saygılı olmayı ihmal etmeden kendimizi geliştirmeyi ve dayanışma ruhuyla kendi vatanımızda özgürce yaşamayı sağlamak zorundayız. Bizim topraklarımızda bize efendilik yapmayı dayatmış olan soysuz zorbalardan kurtulmayı başarmak zorundayız. Topraklarımızı zorla işgal etmiş olan faşist zorbalar bizim insanlarımızdan üstün değildirler.

Biz Kürd’ler kendi hak ve hukukumuza sahip çıkabilmek için vatanımızı işgalcilerin ellerinden kurtarmalıyız. Şimdiye kadar bu amaçla siyasi mücadele ve silahlı mücadele çevreler büyük tahribatlar oluşturmuşlar.

Son yüz elli yıllık süreçte canlarını feda ederek mücadele edenleri saygıyla anmak zorundayız. Bununla birlikte “niye başarılı olamadıklarını” da göz önünde bulundurarak, başarılı olmak amacıyla yeni stratejiler belirlemeliyiz.
Bizim gibi mazlum olan halkların kendi bağımsızlıkları nasıl sağladıklarını, nasıl başardıklarını öğrenip örnek alarak yararlanmalıyız.

Benim araştırmalarımın sonucu gösteriyor ki: Kendimize, bizim topraklarımızı işgal etmiş olan zorba faşist güçlerden çok daha fazla güçlü bir ortak bulmamız gerektiğidir. Gerisi kendiliğinden gelir. Kendimize uygun bir ortak bulmamız hiç de zor değildir. Öylesi güçler dünden hazır bekliyorlar. Bizim kararlı olmamız ve doğru tercihi yapmamız yeterlidir.
Kurdîstan’ın en küçük siyasi hareketi veya yeni bir siyasi hareket bile gerekli ortaklık anlaşmasını sağlayabilir. Doğru tercihle anlaşmayı başaracak olan güç, diğer tüm güçleri peşinden sürükleyip başarıya ulaşır.
Birleşik Kurdîstan Devletleri’nin resmileşmesi hayal değildir. Zor da değildir. Buna inanırsanız başarırsınız.

Bi bîr u bawerîya Kurd u Kurdîstan’a serbuxe dem xweş.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin

378total visits,1visits today