LİCE-ÖZALP OLAYLARI

0

Lice’de ve Özalp’ta Ak Parti temsilcilerinin katledilmiş olmalarını çok yanlış buluyorum ve kınıyorum.
Bu insanların siyasi görüşlerini doğru bulmuyor ve tasvip etmiyor olabilirsiniz.
Kendileriyle konuşarak görüşlerinizi tartışmalısınız.
Onların durumunda olanları katletmenin Kürd’lüğe hiçbir yararı olmaz ve olamaz.
Eğer Kürd halkının özgürlük mücadelesi adına o katliamlar işlenmiş ise, eğer doğru ise çok yanlıştır ve benzeri olaylar tekrarlanmamalıdır.

PKK veya başka bir Kürd örgütü, Kürd’leri kurtarmak adına Kürd’lere kurşun sıkmayı kendilerine hak olarak görmemelidirler. Kürd’ler arası çatışma son bulmalıdır.
Bu çağrı çok önemli uyarı olarak görülmelidir. Bu cümleyi, sorumlu ve yetkili çevrelerin kulaklarını çınlatmak için özellikle yazıyorum.

Türkiye devleti adına sürekli olarak Kürd bireylerini katledip diğer bir bireyini suçlayarak Kürd’leri  biribirlerini öldürmenin gerekçelerini oluşturuyorlar.
Lice ve Özalp ilçelerimizde katledilmiş olan kardeşlerimizin de böylesi çirkin bir devlet oyunu olduğuna inanıyorum.

Lice’de bu tür olaylar yüreğimi parçalıyor. Lice’lilerin hepsi bir ailedir. Farklı düşünenlerle farklı siyasi görüş taşıyanlarla konuşulsun. Katl etmek kabul edilemez. Lice’liler biribirleriyle dayanışma ve barış içinde olup bütün Kurdistan’a örnek olmaları gerekir. Çirkin ve Fitne oyunlarına aldanmayın.
Lice’de yaşayan akrabalarıma bu çerçevede hareket etmelerini rica ediyorum.
Bu yönde çalışmaları duymak istiyorum. Birlik ve Beraberlik Olmadan Bağımsız Birleşik Kurdistan Devleti olmaz, olamaz. Kan dökerek birlik beraberliğe hizmet olmaz. Farklı düşünenler de konuşmayla ikna edilmelidirler. Farklı düşünen insanları katlederek birlik sağlanmaz. Birliği sağlamanın tek yolu vardır. Farklılıklara rağmen halkı yararları için birlikte hareket edebilmek için ortak nokta bulunmalıdır. Bunu başarmakı zorundayiz. Bunu becermek zorundayız. Farklı düşüneni öldürmek zavallılıktır. Korkaklıktır. Farklılıklarından dolayı, Türkiye’yi yönetenler korkaklığı, zavallılığı barbarca uyguluyorlar zaten.

Türkiye’yi yönetenler, biz Kürd’lere baskıyla “Türk olun” diyorlar. Biz red edince de korkudan ödleri kopuyor ve bizleri katlediyorlar. Evlerinden, işyerlerinden insanları alıp götürüp katletmek Türk barbarlığının marifetidir.
Kürd’lere bu durum yakışmıyor. Lice’ye ve Lice’lilere hiç yakışmıyor.
Farklı düşünenleri ikna edemiyorsanız eğer, en iyisi onları kendi hallerine bırakın.
Eğer içlerinde varsa, yüreklerinde varsa kendilerini toparlayıp kendi halkına hizmet ederler.
Türkiye devletinin zulumune karşı duran insanlarımız, onların zulum uygulamalarını sakın ola ki örnek almasınlar.

Biz Kürd’ler soylu bir halkız. Türkiye devletini yönetenler, politikaları gereği Kürd’ü Kürd’e vurdurttular. Bu oyunları boşa çıkaralım. Aynı hatalara düşmeyelim.
Lice’ye Özalp’a buradan yürek dolusu selamlarımı gönderiyor ve birlik için çalışmalarını rica ediyorum.
Lice doğduğum yerdir. Özalp’a çok gittim. Kasaba’dan İran sınırına gittik. İki tarafı da Kürd köyleridir. Suni sınır vardı. Sınırın iki tarafının köylüleri biribirlerine karışıyor, birlik içinde yaşıyorlardı.
En son 1981 yılında gitmiştim Özalp’a. Van’dan Özalp’a giderken, yolun sol tarafında kalan büyükçe bir göl var. O göl Van gölünün anası olarak bilinir.
Kurdistan halkının özgürlük mücadelesi yükselince o gölün suyunun seviyesi yükselirmiş. Kurdistan’ın halkı özgürlük mücadelesine ara verdiğinde veya özgürlük mücadelesi düşük seviyede seyir edince o gölün suyunun seviyesi düşermiş. Van’dan Özalp’a giden yol üstündeki o göl Kürd tanrısının xweda’nın soylu Kürd halkına kutsal bir hediyesidir.
Aslında o göl’ün adını Gol a xwedé diye değiştirmemiz gerekir.
Bir kez o yoldan geçerken kar kış tipiydi. Ama yol açıktı. Göl tamamen buzlanmıştı. O tipi de orada durmuş ve gölün üstünün gerçekten buz olup olmadığına bakmıştım.
Özalp cennet gibi bir yerdir. İran’la sınırdır. İki tarafın köylüleri aynı aşiret mensubu akrabalardır.
O suni sınırı ortadan kaldıracağımız gün gelecek.
Özalp’li kardeşlerimden biribirlerine sahip çıkmalarını rica ediyorum.
Gayretle ve birlikte çalışın. Bağımsız Birleşik Kurdistan devleti resmileşecektir. O gün yakındır. Biribirinizi eğitin. Birliktelikler oluşturun. Düşmanlıklar oluşturmayın. Aranıza fitneyle düşmanlık tohumlarının ekilmesine izin vermeyin.
Lice’mizde ve Özalp’ımızda katledilmiş olan kardeşlerime Xweda’mızdan rahmet Aile’lerine baş sağlığı diliyorum.
Kurdistan’ın genelinde bu olaylar son bulmalıdır.

Dem a we xweş.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin

454total visits,1visits today