25 EYLÜL KURDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

0

Güney Kurdistan’da -25- Eylül 2017 tarihinde referandum olacak. Kurdistan bölge Devlet’inin Cumhurbaşkanı Sayın Mesud Barzani’nin bu kararı hükümete sunduğu, sununun kabul gördüğü, Kurdistan Parlamentosunda, “Bağımsız Kurdistan için” referandum kararı onaylandı. Kurdistan vatandaşları bağımsızlık için oy kullanacaklar.
Bu karar ile ilgili yapılmış olan çalışmaların hepsi çok çok değerlidir. Çok çok önemlidir.
Bu çalışmalarla Kürd halkı, kendi yöneticilerine bağımsızlık için yetki verecek. Bu yetki ile Kurdistan Devletinin yöneticilerinin, Dünya’nın siyasi ve diplomatik alanında, ellerini, söylemlerini ve isteklerini çok daha fazla güçlü, rahat ve verimli olarak kullanmaları mümkün olacak. Bu yönü ile de bu çalışma çok olumlu düzeyde yararlı-etkili olacak.

Kürd halkı, kendi geleceğiyle ilgili Demokratik hak ve sesini duyuracak. Bütün Dünya bunu dinleyecek.
Bütün Dünya, Kürd halkının kimliğini, tarihini, konumunu ve isteklerini tartışacak ve öğrenecek. Uzun süre bu konu güncel kalacak. Dünya kamuoyu, Kürd ve Kurdistan’ın kimlerden neler çektiğini ve hakkı olanı Demokratik normlar çerçevesinde istiyor olduğunu öğrenecek.
Sayın Barzani’nin bu adımını çok akılcı ve olumlu buluyorum.
Elbette bu kararı destekliyorum.
Elbette her Kürd’ün bu kararı desteklemesini istiyorum.
Kurdistan’ın Bağımsızlığı için -25- Eylül’de yapılacak olan REFERANDUM’da evet çıkması şarttır.
Her kürd bireyi evet için çalışmalıdır.
Her kürd bireyi bu görevi NAMUS ve ŞEREF meselesi olarak görmesi gerekir.

Sayın Barzani, bu çalışmaları bu düzeye getirebilmiş olması büyük başarıdır. Büyük kazanımdır.
Kek Mesud’u saygıyla ve yürekten kutluyorum.
Azad Sağros Bey kardeşim gibi birçok Kürd soydaşımın ve Kürd halkını destekleyen dostlarımızın bu hususla ilgli sorularını yanıtlamış oldum.
Azad Sağros Bey kardeşim gibi herkes çok iyi bilsin ki bu husus için yıllardır çalışmalarım vardir.
Yetkili kardeşlerimizle de görüşüyoruz. Haftada üç kez Kurdistan’daki çalışmalar hakkında telefonla bilgi ediniyorum. Randevu çerçevesinde Erbil ve Sülaymeniye’de dostlarla görüşüyorum.
Görüşlerimizi paylaşıyoruz. Yapılacakları kararlaştırıyor ve uyguluyoruz. Benden neler istenebilineceği biliniyor. Dilerim bu hususta sizleri aydınlatabildim.
Bu vesileyle Kek Mesud gibi diğer Devlet yöneticilerinden, etkin şahsiyetlerden sürekli olarak birliğin sağlanmasına önem vermelerini rica ettiğimi de bilmenizi istiyorum.
Kek Mesud Kurdistan Devletinin Cumhurbaşkanı olduğu gibi asil ve saygın bir şahsiyettir. Çok akıllı, bilgili ve usta bir diplomat ve siyaset şahsiyeti-lideridir.
Kürd’ler arası farklılıkları giderebilecek birliği sağlayabilecek ve Bağımsız Birleşik Kurdistan’ın resmileşmesinin yolunu açabilecek konumdadır. Bunu bilelim. Kürd halkının siyasi temsilcilerinin kendi aralarındaki farklılıkları gidermeleri şarttır.
Kurdistan’ın siyasi partilerinin hepsinin eksikleri ve yetersizlikleri vardır. Bunları gidermemiz de şarttır.
Çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla farklılıklar, birlikte hareket edebilmenin önünde engel olmamalıdır. Geçmiş dönemlerde olup bitenlerden ders çıkaralım. Bütün mağduriyetlerimizi geleceğimiz için malzeme yapalım.

Elbette dar görüşlü olan çevreler vardır. Fırsatçı çevreler vardır. Cahil çevreler vardır. Korkak çevreler vardır. Utanmaz kişilikler de vardır. Hainler de vardır.
Kürd halkının topyekûn çok zor koşullar altında yaşıyor oldukları da unutulmamalıdır.
Evinde işinde gücünde sönük bir yaşam sürdürenler de vardır.
Oturdukları yerde ahkam kesenler de vardır.
Vatanımız parçalanmış. Aileler parçalanmış.
Baskı ve zulum barbarlığı devletlerin eliyle biz Kürd’lere karşı uygulanıyor. İnsanlarımızı olumsuzluklara sürükleyip kirleten temel neden de budur.
Bu olumsuzluklara rağmen, onurlu, bilgili, korkusuz, yapıcı çalışmalarıyla Dünya insanlığına örnek olabilecek verimlilikte insanlarımız büyük çoğunluktur.
Kan emici düşmanlarımızı bile insan gibi yaşamaya davet edenlerimiz var.
Gerçekçi olalım ve kendimize, halkımıza, vatanımıza sahip çıkarak yaşayalım. Ölüm zaten bizim köylüdür.
Bağımsız Birleşik Kurdistan’da özgürce yaşamak inancıyla kalınız.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin

359total visits,1visits today