WELAT PARTİSİNE YOK DİYORSANIZ KURDİSTAN PARTİSİ OLSUN

0

Biz Kurdistan halkı için bağımsızlık olmazsa olmazdır. Bağımsızlık olmazsa yaşamda olamayacaktır. Yaşamımın, bana gösterip öğretmiş olduğu bilgiler, deneyimler bunu kabul ettirdi. Bazı Kürd siyasi kurum ve bireyleri farklı düşünebilirler. Yüzyıldır bu düşüncelerin ürünü olan çalışmaların sonucu ortadadır. Benim için, Bağımsız Birleşik Kurdistan Devleti kurulmuştur ve tartışma konusu olmaktan çıkmıştır. Kurdistan toprakları kutsaldır. Kürd halkı kendi kutsal vatan toprak’ında kendi Devletini resmileştirecektir. Bunu, fazla insan kanı akıtmadan, fazla tahribat oluşturmadan nasıl başaracağız? Hepimiz fikirlerimizi-görüşlerimizi açıkça ve yüksek sesle paylaşacağız. Projeler geliştireceğiz. Zorluklarımızı değerlendireceğiz. Olanaklarımızı değerlendireceğiz. Bu çerçevede çalışmalarımı yazıyor ve sizlerle paylaşıyorum. Bunların tartışılmasını gerekli görüyorum. Tartışmalarımızı olumlu bir sonuçla noktalayalım. Bu olmaz, böyle olmaz, bu imkânsızdır gibi gereksiz tartışmalardan vazgeçelim. Nasıl olmazı bırakalım. Nasıl olur? Nasıl olabilir? Yalnızca bunları tartışalım.

Vatan partisi güçlü olsun ve Türkleri temsil etsin. Bir de Welat Partisi kurulsun. Çok güçlü olsun. Yalnızca Kürd’leri temsil etsin. Bu bir görüştür. Vatan Partisi değil de başka bir parti’de olabilir. Ancak mevcut parti ve liderlerin hepsini tanıyorum. Hepsinin künyesini ezbere bilirim. Mevcut ortamda, Türk halkını temsil etmeye uygun ve güvenilir lider ve kadrosu olan Türk partisi Sayın Perinçek’tir, Vatan partisidir. Diğer Türk partilerinin liderleri ve kadroları dürüst değildirler. Kaypaktırlar. Vatan Partisi ve kadrosu bizim bu çağrımızı değerlendirirler mi? Başka bir kadro öne çıkıp böylesi bir projeye aday olurlar mı? Bunları zaman gösterecek. Açıkça görülen ve durumları bilinen mevcut partiler Türkiye’yi sürükledikleri bataklıktan kurtaramazlar. Bay Erdoğan ve Ak Parti bir umut ışığıydı ama maalesef kaypaklıkta ve yıkıcılıkta Türkiye tarihinin birinci sırasına oturdu. Diğer siyasi partileri tartışmaya bile gerek yok. Seceresi bozuk olanlar var. Üvertür yapılanmalar var. Kürd partileri ise realite’den kopukturlar. Kürd halkının beklentilerinden habersizdirler. En güçlü olanı HDP’dir. Kürd’lerin emekleriyle, Türkiye’yi Demokratikleştirmekten başka söz ettikleri yok. 1960’ların sol ekol sevdalısı söylemler. HDP’nin tutumu ve politik çalışmaları Kürd halkını asimilasyonla soykırıma götürür. Gerçekleri görmek ve kabul etmek zorundayız. Duygusal davranmamalıyız. Bizi yok sayan bir Devletin bir parçası olarak yaşamak için yalvarmamıza gerek yok. Yararı olsa hep birlikte yalvaralım. Diğer Kürd partilerinin adları var kendileri yok. Dolayısıyla, zorunlu olarak mevcut durumu değerlendirip yeni projeler oluşturmalıyız. Zihinsel özürlü gibi davranmamalıyız. Türkiye’nin güçlü siyasi partileri Faşist ideolojik tutumla ülkeyi, yani Türkiye’yi Suriye’nin içinde bulunduğu ortama sürüklüyorlar. Kendilerini Türk kabul edenler bunu istiyorlarsa işleri rast gelsin. Yok eğer Kürd halkıyla masa başına oturup, iki taraf için hak ve hukuki temel çerçevesinde, kan akıtmadan, tahribat oluşmasına fırsat vermeden, Türkiye’nin Suriye ortamına dönüşmeden çözüm antlaşması istiyorlarsa, kendileri için bu prensipleri benimseyecek bir siyasi yapılanma oluşturmalıdırlar. Ellerini çabuk tutmak kendi yararlarına olur. Kürd halkının beklentileri, Türkiye Devletiyle anlaşmayı başarabilecek, Bağımsız Kurdistan Devletinin resmileşmesini kabul etmelerini sağlayabilecek Kürd’çü siyasi bir partidir. Bu siyasi parti Kürd halkının birlikte hareket etmesini de sağlamayı başarabilmelidir. Türkiye Devletiyle pazarlık derhal başlamalıdır. Türkiye Devleti pazarlık etmek istemeyecektir elbette. Biz, Birleşmiş Milletler kurumunu bu sorumluluğu üstlenmeye ikna etmeliyiz. Demek ki Türkiye Devletini ikna etmek için biz, Birleşmiş Milletler kurumunu harekete geçireceğiz. Bu ikisini de çok kolay başarırız. Yani Türkiye Devletini ve Birleşmiş Milletler kurumunu ikna etmek kolaydır diyorum. Bunu başarmak için öncelikle yapmamız gereken işlerimiz var. Bu işlerimiz ev ödevidir.

  • 1- Bu işleri başaracak bir Kürd partisi lazımdır. Yeni Kürd partisi Kürd’çü olacak. Bütün Kürd’lerin birlikte hareket etmelerini sağlamayı başaracak. Dünya’nın etkin gücü olan bir Devlet ile ortaklık anlaşmasını sağlamayı başaracak. Bu ortakla birlikte Birleşmiş Milletler kurumunu, NATO’yu, Türkiye’yi, Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletinin resmileşmesini onaylamalarını kabul ettirecek. Bunun için Türkiye ile gerekli anlaşmaları NATO ile üyelik anlaşmasını başaracak.
  • 2- Yeni Birleşik Kurdistan Devletinin sınırlarını belirleyip Yeni ortak ile birlikte taraflara kabul ettirecek. Bu proje zor gibi görünebilir. Ancak tahmin edemeyeceğiniz kadar kolaydır. Türkiye’nin istikrarlı ve kalıcı bir Devlet olarak yaşamaya ihtiyacı var. Bu proje ile bu ihtiyacı görülmüş olacak. Dünya’nın süper güçlerinin de Kurdistan’ın zenginlik kaynaklarına kan gibi ihtiyaçları var. Bu proje o ihtiyacı karşılayacak. Ortadoğu’nun istikrara ihtiyacı var. Dünya’nın, extrimist terör örgütlerinden kurtulmaya ihtiyaçları var. Bu proje Ortadoğu’ya istikrarı getirecek. Dünya’yı işid ve benzeri terör belasından kurtaracak. Herkes memnun olacak. Everybody happy. So what is the problem? Elbette bu proje ciddi olduğu kadar zorlukları da vardır. En çok zor olanı da Türkiye’nin faşist zihniyet sahibi olan siyasi partilerden kurtulmasıdır. Faşist zihniyet, Türkiye’yi bu uygar ve çok olumlu projeyi sahiplenmek yerine tahribat ve yıkım dayatmasında ısrar edebilir. Bunun içinde bize güçlü bir ortak lazım. Güçlü ortak ile Türkiye’yi ikna etmek kolaylaşır. Türkiye NATO üyesi olarak kalmaya devam etmelidir. Yeni Kurdistan Birleşik Devleti de NATO üyesi olacak ve böylece Türkiye ile müttefik olacak. Madem aynı Devlet çatısı altında bir arada yaşayamıyoruz, bari uygar ve iyi iki komşu olarak kalalım. Türkiye ile anlaştıktan sonra İran ile anlaşmak çok daha kolay olur. Türkiye biraz küçülecek ama ciddi ve uygar bir Demokratik ülke olarak kalıcılaşacak. Aksi durumda geleceği karanlıktır. İran biraz küçülecek elbette ama onlar da kendi topraklarını yönetmeye razı olurlarsa kendileri için yararlı olur. Irak ve Suriye zaten küçülmüşler. Türkiye ve İran ise bu proje sayesinde Irak ve Suriye gibi tahribattan kurtulmuş olacaklar. Bu projeyi kabul etmeyen hiçbir Kürd partisi istemiyoruz. Bağımsız Birleşik Kurdistan’ın resmileşmesini sağlayacağız. Bunu tartışMayacağız. Yöntem konusunda başka alternatifi olan varsa duymak istiyorum. Vatan Partisi Welat Partisi yöntemine alternatifleriniz varsa iyi olur. Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletinin resmileşmesinin kararı kesindir. Pazarlık payı yoktur. Diğer konularda pazarlıklar olabilir. Bu kadar basit.

Dem xweş.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin

376total visits,1visits today